Як можна визначити, що Земля обертається навколо своєї осі?

Відповідей: 2
 1. il63 [49.6 K] сказав:

  Зміна положення Сонця на небосхилі (вдень) і зірок (вночі) не може служити доказом, тому що завжди знайдуться (і знаходилися!) ті, які скажуть, що це Сонце і небесний звід з закріпленими на ньому зірками обертаються навколо Землі. На цей рахунок висловився Пушкін:

  тобто Те, що людина бачить (“сонце ходить”) насправді невірно, а чи вірно те, що сказав Галілей.

  Дуже забавне “доказ” привів М. В. Ломоносов:

  Справді, Сонце (гарячий “вогнище”) набагато більше Землі (“печеня”), тому було б дивно, щоб такий осередок крутився навколо обігрівається тіла.

  А якщо підійти до питання більш серйозно, то найпростішим доказом служить незмінність у часі площина гойдання маятника (маятник Фуко). Досвід можна провести і у себе вдома, але краще на природі, де маятник можна подвестить вище, хоча б 5 метрів. Вантаж маятника повинен бути маленьким, гладким і важким (в ідеалі – золотий кулю, саме така куля з полірованого золота для цієї ж мети замовляв колись Д. І. Менделєєв, зараз він зберігається в Алмазному фонді; але можна замінити золото свинцем або іншим важким металом). А нитка маятника повинна бути тонкою. У такому разі слід не сильно відхилити маятник, і він буде гойдатися довго. Вже за п’ять – десять хвилин можна переконатися, що площина гойдання маятника повільно повертається. І чим ближче місце експерименту розташоване до геогрфическому полюса, тим більш чітко проявляється ефект. Наприклад, на Північному полюсі Земля буде повертатися, а площина гойдання маятника залишиться колишньою. І теоретично протягом доби ця площина повернеться на всі 360 градусів. Єдине пояснення цьому явищу – поворот Землі.

 2. bezdelnik [14.2 K] сказав:

  Визначити що Земля обертається навколо своєї осі можуть люди визнають сучасну фізику і зробити це можна різними спостереженнями. Дивлячись вночі на безхмарне небо легко переконатися, що положення зірок змінюється, але це не було доказом для деяких філософів і церковних діячів в давні часи і може спростовуватися сучасними віруючими в бога. Тим більше не переконає їх маятник Фуко, різниця ваги тіл на полюсах і екваторі, більш легкий запуск в космос з космодромів поблизу екватора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *